Zateplení rodinného domu: kdo a o jaké dotace může žádat?

Chystáte se na rekonstrukci rodinného domu se zateplením nebo výměnou oken a dveří? S dotačním programem Nová zelená úsporám můžete získat finanční podporu a výrazně ušetřit. Jak získat dotaci a co musíte splňovat?

Dotace pokryje zateplení fasády i výměnu oken

Čeká vás zateplování starého rodinného domu? V tom případě určitě oceníte dotační program Nová zelená úsporám, který motivuje k šetrnějšímu a energeticky nenáročnému bydlení. O finanční podporu můžete žádat na zateplení obvodových stěn, střechy, podlah i stropů, a to včetně konstrukce zimní zahrady. Dotace ale můžete získat také na výměnu dveří, oken a na instalaci venkovní stínící techniky, tedy rolety a žaluzie.

Kolik vám z toho stát proplatí? Ve finále můžete získat až 50 % celkových přímých realizačních výdajů, maximální suma je ale limitována částkou 650 000 Kč. Vyplacená dotace se počítá z velikosti zateplované plochy a dosažených energetických parametrů budovy. Jednoduše platí, že čím víc a čím líp dům zateplíte, tím vyšší bude příspěvek.

Dotační program Nová zelená úsporám v druhé polovině roku 2021 prošel změnami. Přečtěte si, jaké možnosti nově nabízí.

Dům s rekonstrukcí izolace
Dotace pokryje tepelnou izolaci fasády i výměnu oken a dveří.

Záleží na stáří domu i jeho velikosti

O podporu můžete žádat, pokud jste vlastníkem rodinného domu nebo chaty, na které budete opatření realizovat. Pozor ale na stáří stavby, dotace na zateplení dostanete jenom na budovu s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7. 2013. Dále se dům musí nacházet na území Česka. V případě, že se chystáte zbourat stavbu, místo které postavíte rodinný dům, důležitou podmínkou je také velikost energeticky vztažné plochy. Ta nesmí překročit hranici 350 m2.

Slovník pojmů:

Energeticky vztažnou plochou označujeme půdorys všech prostor, které jsou vytápěny, a to včetně plochy obvodových stěn, které místnost tvoří.

Podmínkou získání dotace je správná izolace

Před podáním žádosti se ujistěte, že dům bude po rekonstrukci pořádně odizolován. Co to znamená v praxi? Při izolaci fasády zvolte minimální tloušťku materiálu 16–18 cm a staré okna nebo dveře vyměňte za trojsklo, které podpoří tepelnou izolaci domu.

Nezáleží na tom, jestli se pouštíte do kompletní nebo částečné rekonstrukce –⁠ dotace můžete získat v obou případech. A to dokonce, i když se jedná o památkovou budovu.

Jak na úspěšné získání dotace?

Prvně zvažte, jestli můžete o podporu žádat. S tím vám pomůže dokument, ve kterém najdete podmínky pro žadatele programu Nová zelená úsporám. Velkou výhodou pro získání dotace je realizace větších opatření a taky jejich kombinace. Ale pozor, finanční podporu získáte až po uskutečnění rekonstrukce, a to po dodání veškerého vyúčtování z projektu.

Zaujalo vás téma dotací a chtěli byste finanční podporu získat? Rádi zodpovíme jakékoliv další dotazy nebo za vás rovnou celou žádost vyřídíme.

Chci poptat