Nová zelená úsporám 2022

Jaké možnosti nabízí Nová zelená úsporám v roce 2022?

Dotační program Nová zelená úsporám prošel koncem roku 2021 změnami a přináší několik příjemných novinek. Příspěvek na energeticky nenáročné bydlení můžete získat i vy –⁠ co musíte splňovat, o jaké dotace můžete požádat a kolik ušetříte? 

Co je Nová zelená úsporám 2022?

Český dotační program, který motivuje ke snížení energetické náročnosti budov. Můžete s ním získat finanční příspěvek na novostavbu i rekonstrukci, zateplení, výměnu oken nebo starých kotlů, ale také na vybudování zelené střechy a instalaci solárního nebo fotovoltaického systému.

O dotaci můžete žádat například v případě zateplení budovy

Funguje jako jednorázová finanční podpora, kterou vám Ministerstvo životního prostředí vyplatí po realizaci stavebních úprav. Koncem roku 2021 projekt vstoupil do nového programového období, které poběží do roku 2030 a kromě zvýšení finančních příspěvků, byl také rozšířen o několik nových položek.

Nová zelená úsporám podpořila od roku 2014 už 77 tisíc projektů celkovou sumou 11 miliard Kč.

Podpora i pro rekreační objekty a žádosti online

O dotace mohou nově žádat majitelé a stavitelé bytových domů na celém území Česka, doteď tuto možnost měli jenom obyvatelé Prahy. Žádost mohou také podat majitelé rekreačních objektů, kteří mají na daném místě zapsané trvalé bydliště alespoň 2 roky a nemovitost má číslo popisné nebo evidenční. Dotaci Nová zelená úsporám 2022 můžete žádat i na efektivní využívání odpadové a srážkové vody, a to díky sloučení s programem Dešťovka, který původně fungoval samostatně. Zajímavou novinkou je i příspěvek na dobíjecí stanice pro elektromobily a fotovoltaické systémy.

O vyšší příspěvek mohou žádat taktéž obyvatelé Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, kde je nevýhodou znečištění ovzduší. Pokud bydlíte v jednom z nich, máte nárok na bonus v podobě 10% navýšení dotace

Za jednu z největších výhod ale považujeme, že podávání žádostí přešlo kompletně do online prostředí

Nový systém bonusů nabízí vyšší dotace

Kromě konkrétních položek Nová zelená úsporám 2022 nabízí možnost kombinovat různá opatření a získat tak vyšší dotaci. Co to znamená v praxi? Můžete požádat například o příspěvek na výměnu starého kotle a zateplení budovy. Pokud je na druhé opatření v kombinaci samostatná dotace alespoň 20 000 Kč, dostanete navíc ještě bonus. A jak vysoký může být? Pokud žádáte o podporu jako majitel rodinného domu, získáte k původní částce 10 000 Kč navíc. V případě, že žádáte o opatření v bytovém domě, je tato částka ještě vyšší, o 20 000 Kč. Bonus můžete uplatnit při 2 a více opatřeních, ale pozor –⁠ platí jenom na stanovené kombinace, které najdete v Závazných pokynech pro žadatele

Potřebujete pomoct se získáním dotace? Celý proces vyřešíme za vás! Vypracujeme projekt, podáme žádost, zajistíme dozor na stavbě a postaráme se o to, aby vám dotace byla bez problémů vyplacena.

Žádat o dotaci se vyplatí

Chystáte se stavět nebo přemýšlíte nad rekonstrukcí a zajímá vás, kolik byste z dotací mohli získat? Máme pro vás pár příkladů:

  • příspěvek na výměnu oken a zateplení, a to až do 50 % z doložených výdajů do maximální částky dané alokací;
  • podporu 200 000 – 500 000 Kč na výstavbu nízkoenergetického a rodinných pasivního domu
  • nebo 150 000 Kč na bytovou jednotku při stavbě bytového domu.

A co vy, využijete program Nová zelená úsporám 2022? Pokud máte další dotazy, neváhejte se nám ozvat – s podáním žádosti i získáním dotace vám rádi pomůžeme.

Chci poptat